Analýza složení těla
Tělesná hmotnost se skládá ze 4 částí: tělesné vody, bílkovin, minerálních látek a tuku. Tyto součásti jsou ve zdravém těle dobře vyvážené. Jejich nerovnováha vykazuje tyto příznaky:
- Nadbytečný tuk nadváha, obezita
- Nevyvážená voda otok
- Nedostatek minerálů osteoporóza
- Nedostatek bílkovin podvýživa
Údaj v závorce je optimální rozmezí. V případě vysoké hmotnosti mohou být i ostatní údaje (voda, minerály, bílkoviny) vyšší.
Minerální látky
lidské tělo denně potřebuje přísun asi 20 pro život nepostradatelných biogenních látek, které si nedokáže samo vyrobit, ale ke svému fungování je nutně potřebuje (vodík, uhlík, kyslík, dusík, vápník, fosfor, sodík, draslík, síra, chlór, hořčík, železo, zinek a další.) – některé z nich ve větším, jiné v nepatrném množství. Minerální látky se podílí na tvorbě kostí a zubů, přenáší kyslík atd. Úbytek minerálních látek znamená nižší pevnost kostí a může mít za následek vznik osteoporózy (řídnutí kostí).
Analýza sval – tuk
Celková hmotnost, hmotnost kosterních svalů a množství tělesného tuku by měly být v rovnováze. Pokud spojíme pomyslnou čarou všechny tři hodnoty, tvoří písmeno:
- I = IDEÁL (normální hmotnost, vyrovnaný poměr svalů a tuku)
- C = SLABÝ TYP (méně svalů, vyšší celková hmotnost a více tuku)
- D = SVALNATÝ TYP (hodně svalů, málo tuku)
Cílem je udržovat hodnoty v „normálním“ rozmezí a nejlépe v písmenku D nebo I.
Analýza obezity
BMI
slouží k určení stupně obezity na základě výpočtu hmotnosti vzhledem k výšce. Může pouze diagnostikovat obezitu na úrovni váhy a výšky. Tento údaj není přesný pro stanovení stupně obezity, neboť nebere do úvahy množství svalové hmoty. Jedná se pouze o údaj orientační.
- 18,5 – 24,9 norma
- 25 – 29,9 nadváha (nízká až lehce závažná zdravotní rizika)
- 30 – 34,9 obezita 1. stupně (zvýšená zdravotní rizika)
- 35 – 39,9 obezita 2. stupně (vysoká zdravotní rizika)
- 40 +obezita 3. stupně (velmi vysoká zdravotní rizika)
Procento tělesného tuku
je podíl tělesného tuku z celkové hmotnosti. Tento údaj je pro diagnostiku obezity důležitější než tělesná hmotnost. Optimální množství tuku pro ženy je stanoveno mezi 20-30%, pro muže 15-20%. Vždy je nutné přihlížet k věku, % tuku může mírně překračovat doporučenou hranici.
Segmentální analýza svaloviny
Obrázek postavy vlevo udává rozložení svalů v jednotlivých částech těla. Levá a pravá strana by měly být vyvážené, větší dysbalance by mohla způsobovat bolesti od páteře z důvodů většího zatěžování určité části těla. Hodnota 100 % = ideální hodnota, hodnota více než 100% = čím více svalů, tím lépe.
Segmentová analýza tuku
Obrázek postavy vpravo udává rozložení tuku v jednotlivých částech těla. Cílem je dostat se do rozmezí „normálních“ hodnot.
Doplňující data na pravé straně listu:
Hmotnost kosterních svalů
Jedná se o svaly připojené ke kostem, které se dají velmi dobře zpevňovat pravidelným cvičením. Hodnota v závorce je optimální rozmezí. U svalů platí, čím vyšší hodnota, tím lépe.
Bazální metabolická míra (BMR)
Je minimální množství energie potřebné k zachování základních životních funkcí. Tento výdej energie je dán pouze fungováním životně důležitých orgánů, jako je srdce, plíce, mozek, játra, ledviny, pohlavní orgány, svaly a kůže. Tento bazální výdej tvoří přibližně 60-70% celkového denního energetického výdeje. K tomuto údaji je nutné připočíst výdej na denní fyzickou aktivitu dané osoby. Ačkoliv hmotnost a výška může být u analyzovaných osob stejná, osoba s více svaly bude mít vyšší BMR. Proto může spotřebovat i vyšší množství kalorií. BMR se obecně snižuje s věkem a s úbytkem svalové hmoty a naopak se zvyšuje díky aerobnímu cvičení a nárůstu svalové hmoty.
Poměr obvodu pasu a hýždí (WHR)
Slouží k určení břišní obezity. Ta je silně spojená s břišním tukem. WHR větší než 0,9 u žen je považován za abdominální obezitu. U dospělých je abdominální obezita většinou způsobena hromaděním viscerálního tuku, který zvýší koncentraci tuku v krevních cévách. To způsobuje onemocnění související s obezitou, jako je hypertenze, kardiovaskulární choroby a diabetes.
Úroveň útrobního tuku
Útrobní (=viscerální, vnitřní) tuk se hromadí v břišní dutině, kde může prorůstat do jiných orgánů. Tento tuk je velmi nebezpečný pro zdravotní stav. Jakmile přesáhne hranici 10, začíná se ukládat do vnitřních částí orgánů. Čím více se pohybuje nad hodnotou 10, tím více se zhoršuje zdravotní stav. I tady je nutné přihlížet k věku (starší osoby mívají o něco vyšší úroveň útrobního tuku). Vnitřní tuk se neukládá jen při zvýšeném příjmu energie, ale také při velmi nízkém příjmu. Organismus reaguje tak, že i toto minimum energie začne ukládat na tzv. horší časy a tím nabourává celý metabolismus. Pozor na hladovění – lidské tělo díky hladovění a nepravidelné stravě může ukládat velké množství útrobního tuku, který poté způsobuje vážné zdravotní problémy.