Diagnostika analyzátorem InBody


  • Proč analyzátor InBody?
  • Složení těla
  • Svalová hmota
  • Spalování tuku
  • BMI INDEX
  • Útrobní tuk

  • WHR                                                         
  • Bazální metabolismus
  • Retence vody
  • Minerální látky
  • Jak měření probíhá?

Proč analyzátor InBody?

InBody Rakovník

Přístroje InBody jsou speciálně vyvinuté a vyrobené pro nejpřesnější bio- impedanční analýzu lidského těla. Značka InBody je světově uznávána ve výzkumné oblasti medicínských a sportovních činností a zaručí vám prvotřídní kvalitu a zákazníky ověřenou spolehlivost. Přístroje InBody provádí velmi přesnou, rychlou a bezpečnou analýzu lidského těla pomocí jedinečné technologie. Samotná analýza trvá jen několik sekund a měřená osoba se dozví velké množství přesných informací o svém těle. Přístroj InBody vám díky unikátnímu a nejmodernějšímu softwaru poskytne mimo jiné údaje o útrobním tuku, který je jeden z rizikových faktorů pro vznik mnoha závažných onemocnění 21. století jako je infarkt, cukrovka, vysoký krevní tlak či různých onkologických onemocnění.

Přístroje InBody jsou vysoce kvalitní a špičkové analyzátory lidského těla, které jako jediné pracují technologií DSM-BIA a při klinických testech se potvrdily shodné výsledky s přístrojem DEXA. Žádné jiné váhy s bio-impedanční technologií tyto srovnávací studie nemají, tudíž Vám nemohou zaručit tak přesnou analýzu jako právě váhy InBody.


Složení těla – z čeho vlastně jsme?

InBody Rakovník

Patentovaná technologie DSM BIA a DSMF BIA vám umožňuje přesné měření bez ohledu na pohlaví, věk, nemoc nebo etnický původ. Naše technologie nevyužívá, tak jako jiná BIA zařízení, empirický odhad. Díky přístrojům InBody můžete mít jasný přehled o tom, kde konkrétně jste zredukovali tělesný tuk nebo jste nabrali svalovou hmotu. Lidský organizmus se skládá z tukové tkáně, kterou můžeme lokalizovat na podkožní, útrobní a nitrosvalovou, přičemž většina tuku je umístěna v podkoží. Dále se skládá z beztukové tělesné hmoty (FFM), která je tvořena vodou, minerálními látkami a svalovou hmotou (proteiny). U zdravých dospělých osob můžeme procentuální zastoupení jednotlivých složek těla považovat za stálé. S přibývajícím věkem roste podíl tukové tkáně a klesá podíl vody. Významné rozdíly ve složení těla jsou také v rámci pohlaví, kdy ženy mají vyšší obsah tuku než muži.


Svalová hmota – váha není rozhodující

InBody Rakovník

Zejména ženy často děsí, že by měly přibrat svalovou hmotu a mají strach, že jejich váha bude ukazovat vyšší čísla než by chtěly. Ale jak již bylo řečeno hned v úvodu, váha není rozhodující. Existuje řada důvodů proč posilovat. Tím základním je rozhodně možnost vybudovat si a udržet svalovou hmotu. U obézních lidí není jen problém v nadbytečných kilogramech ale i v nedostatku aktivní svalové hmoty, která zpevňuje například páteř – což má vliv na vznik bolestí zad, onemocnění, které zná většina populace. Výhodou posilování, v porovnání s jinými aktivitami je fakt, že tělo spaluje i po odchodu z posilovny. Za tento fakt, může právě aktivní svalová hmota. Svaly jsou neuvěřitelně aktivní, dokonce i ve chvílích kdy odpočíváme nebo spíme. Jestliže pomocí drastické diety odbouráme 5 kg hmotnosti, metabolismus tím nezrychlíme, pokud ovšem pomocí cvičení odbouráme 5 kg tuku a zároveň nabereme svalovou hmotu, možná nás tolik neuspokojí celková váha, rozhodně ale získáme sebevědomí při pohledu do zrcadla. Navíc rychle fungující metabolismus zajistí další odbourávání tukových zásob.


Spalování tuku – muži spalují rychleji tuk než ženy

Rakovnicko zdravější

Bohužel je to krutý fakt. Z pohledu evoluce příroda chce, aby měly ženy více tuku pro zajištění potomstva. Muži by měli být štíhlí lovci. Extrémní zatížení a výdej energie může organismus chápat jako hladovění a příroda se bude snažit ochránit tukové zásoby žen. Jak tedy ztratit přebytečné tuky? Je třeba vytvořit energetický deficit. Toho lze dosáhnout zvýšením pohybové aktivity, omezením energie či nejlépe kombinací obou postupů. Tímto donutíme organismus sáhnout do zásob energie uskladněné v tělesném tuku. Pokud chceme využít cvičení na podporu snižování hmotnosti je nejefektivnějším typem cvičení posilování, za účelem zvýšení svalového objemu.


BMI INDEX – index, který již nestačí!

InBody Rakovník

Ačkoliv nemusíte být odborníkem na výživu, pojem „Body Mass Index“ jste již určitě někdy slyšeli. Co již možná ale nevíte, že tento index nám prakticky nic neříká o složení těla. Jak by také mohl, když využívá jen dvě veličiny a to naši hmotnost a výšku. Tento index nám pouze naznačí, zda trpíme nadváhou či dokonce obezitou, ale to je vše. Neřekne nám nic o zastoupení tuku a beztukové tělesné hmoty.  Má velmi malou vypovídající hodnotu, je zcela nevhodný pro děti a mladistvé, sportovce nebo pro seniory. Navíc vůbec nepočítá, s tzv. skrytou obezitou, kterou BMI není schopen odhalit. U některých lidí se totiž tuk ukládá hluboko v těle a nadbytek tohoto viscerálního tuku je mnohem nebezpečnější než tuku podkožního.


Útrobní tuk – Váš tichý zabiják!

Zatímco většina populace si dělá starosti s podkožním tukem (ten přece tolik nepěkný na pohled), tento tuk má menší sklony ke spálení, navíc také podporuje vznik onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární choroby ale dokonce i demenci a stárnutí. Viscerální tuk je obrazem tuku “ektopického“ tedy tuku uvnitř orgánů – tuku v játrech nebo svalech.  A to je ten pravý zabiják! Zda hubneme správně, poznáme právě podle viscerálního tuku a jeho úbytku, pokud ale budeme hladovět, viscerální tuk nebude ubývat, ale naopak se zvýší.


WHR – index, vhodný pro laiky

Z důvodu velmi omezeného použití BMI se začal více využívat index WHR neboli Waist-Hip ratio. Jak již bylo řečeno, nejdůležitějším faktorem je místo ukládání tuku. Rozeznáváme dva typy distribuce tuku – androidní (mužský, centrální) a gynoidní (ženský, periferní). U prvního typu dochází k ukládání tuku v břišní oblasti, u druhého pak k ukládání tuku v oblasti hýždí a stehen. Androidní typ obezity je rizikovým faktorem aterosklerózy a mnoha jiných onemocnění, zatímco gynoidní typ obezity je zdravotně méně nepříznivý. WHR je prostým poměrem obvodu břicha (pasu) v cm a obvodu boků. Tento index je vhodné doplňovat s BMI. Je nejužívanějším ukazatelem distribuce tělesného tuku kvůli jeho jednoduchosti i pro laiky.


Bazální metabolismus

Neboli BMR určuje, zda budeme či nebudeme shazovat přebytečná kila. Bazální metabolismus je definován jako minimální množství energie potřebné k zachování základních životních funkcí.  Tuto energii využívá nejvíce náš mozek, srdce, plíce a dále pak další naše vnitřní orgány, svaly a kůže. Zda máte rychlý nebo pomalý metabolismus odhalíte i pomocí přístroje InBody.  Většina lidí vůbec netuší, že právě bazální metabolismus je jedna z příčin jejich obezity či nadváhy. Bazální metabolismus není konstantní celý život, snižuje se s věkem a se ztrátou svalové hmoty. Naopak se zvyšuje díky kardiovaskulárnímu cvičení a nárůstu svalové hmoty. Nemoc, konzumované jídlo a nápoje, teplota prostředí a množství stresu mohou ovlivnit náš bazální metabolismus a tedy i naši váhu.


Retence vody – zadržování vody může vést až k otokům

InBody Rakovník

Voda tvoří více než polovinu hmotnosti dospělého člověka. Její obsah se mění s věkem a je závislý na pohlaví.  U dospělých a zdravých mužů je to cca 60-65%, u žen může kvůli postupnému zvětšování tukového podílu klesnout podíl vody na 55%. Čím je tedy více tukové tkáně, tím menší podíl tělesné hmotnosti připadá na vodu. Voda výrazně ovlivňuje naši hmotnost, u dospělých lidí se může kvůli zadržování vody zvýšit tělesná hmotnost až o 3 kg, aniž by došlo v viditelným a hmatatelným otokům. Nejčastějšími „režimovými“ chybami, které mohou způsobit zbytečné zadržování tělesné vody, jsou nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumace sladkých a slaných potravin, příliš časté pití kávy a alkoholu a také nedostatek pohybu.


Minerální látky – vitamin D – sluneční záření nestačí

Přístroje InBody vám dovedou změřit celkové množství minerálních látek, navíc umí rozlišit minerální látky vázané v kostech. Tohle je velmi užitečné například u malých sportovců, kde se často vyskytuje nízká kostní hustota nebo nedostatečná aktivní svalová hmota. Měli bychom tedy dbát na stravu bohatou na vitamín D a vápník. Vitamin D pomáhá organizmu vstřebávat vápník ze střev, proto je důležitý pro zdraví kostí. Zdrojem jsou zejména tučné ryby (sardinky, tuňák, losos), také vejce, játra či mléčný tuk. Vitamin D také částečně přijímáme slunečním zářením. Jeho nedostatek může v dětském věku způsobit křivici, která má za následek křehkost, lámavost a deformace kostí. U dospělých vede nedostatek vitamínu D k onemocnění zvanému osteomalacie. Kosti se stávají křehké a lámavé kvůli nedostatečnému ukládání vápníku do kosti. Nedostatečné ukládání vápníku způsobuje jejich demineralizaci.


Jak měření probíhá?

Samotné měření trvá si 30 vteřin. Bosýma nohama se postavíte na přístroj, chytíte rukojeti, srovnáte se a chvíli vydržíte v klidu. Abychom získali co nepřesnější informace, je důležité dodržet následující pokyny:

  • Nejezte a nepijte 2 – 3 hodiny před měřením
  • Před měřením se zdržte cvičení a větší fyzické námahy
  • Nesprchujte se a nechoďte do sauny těsně před měřením
  • Před měřením si zajděte na toaletu
  • Odložte všechny kovové ozdoby a šperky
  • Analýza probíhá na boso
  • Opakované měření plánujte ve stejném čase a za stejných podmínek
  • Upozornění – v době menstruace může být měření zkresleno z důvodů zadržování vody

Měření na přístroji InBody nesmí podstoupit osoby s kardiostimulátorem nebo jinou elektronickou pomůckou ovlivňující zdraví a také těhotné ženy.

Komentáře jsou vypnuty.