Testy potravinových intolerancí

Novodobý fenomén tzv. propustnost střevní stěny je daň za náš životní styl. Není to jenom lepek a laktóza, ale hlavně kombinace potravin a narušení trávicích enzymů.

Nesnášenlivost potravin se projevuje na mnoha rovinách. Mohou vás trápit tyto příznaky:

 • kožní problémy
 • bolest hlavy a kloubů
 • trávicí potíže, průjem nebo zácpa
 • snížená imunita a potíže s dýcháním
 • deprese, nespavost, úzkosti

Potravinová intolerance je nesnášenlivost neboli přecitlivělost na určitou složku potravin. Není to ale alergie. Rozdíl je v tom, že reakce na alergii přijde ihned, reakce na intoleranci se objeví za několik hodin, dnů nebo týdnů. A značně znepříjemňuje život.

Potravinové intolerance můžete odhalit a vyléčit pomocí testování z krve. Za krátkou dobu a jen z jednoho odběru můžeme analyzovat, které potraviny vám způsobují obtíže.

 

Jak probíhá krevní odběr?

Vyšetření krve probíhá v certifikované laboratoři dle Vašeho výběru ze seznamu smluvních odběrových míst. S ohledem na Váš zdravotní stav Vám pomůžeme vybrat vhodný testovací balíček a vystavíme Vám žádanku k laboratornímu odběru krve. Společně se žádankou dostanete seznam odběrových míst. Vstupní konzultace se hradí přímo v naší poradně a testy potravinových intolerancí se hradí osobně na odběrovém místě. Domluvíme se na závazném termínu odběru krve, protože žádanka má platnost 10 pracovních dnů od jejího vystavení.

!!! Je nutné si do odběrové laboratoře osobně přinést vytisknutou žádanku a není nutné se předem objednávat !!!

Odběr žilní krve se provádí u sedícího pacienta většinou z loketní žíly. Do 10 pracovních dnů od odběru Vás budeme kontaktovat ohledně termínu osobní schůzky, na které Vám předáme výsledky testů a naučíme Vás, jak s nimi pracovat. Obdržíte tzv. rotační plán léčby, pomoc při řešení otázek typu:  jak nahradit v rámci stravy makro a mikro živiny apod. Poskytneme Vám praktické rady, např. jak vařit bez mléka, vajec a laktózy atd.

 

Příprava na odběr krve:

 1. Odběr krve se provádí ráno nalačno – po 12 ti hodinové pauze od posledního jídla.
 2. Večer před odběrem vynechejte tučná jídla a pijte dostatek tekutin.
 3. Min. 12 hodin před odběrem nekuřte a 24 hodin před odběrem nepijte žádný alkohol.
 4. Před odběrem není vhodná přílišná fyzická námaha.
 5. Ráno před odběrem vypijte ¼ litru neslazené, neperlivé vody.
 6. Na odběr přineste vyplněnou žádanku.
 7. Pokud máte alergii na dezinfekční prostředky, informujte o tom personál na odběrovém pracovišti. Nebojte se také říci, že při odběru krve trpíváte nevolností či pokud se vám začne točit hlava, nebo trpíte nízkým krevním tlakem.

Večer před odběrem doporučujeme dát si zeleninový salát nebo například kuřecí vývar. Chybu neuděláte, ani když zvolíte přírodní rybí filé. Rozhodně je ale nutné vyhnout se alkoholu, čokoládě a ořechům. Hodnoty krevního rozboru výrazně ovlivní i tučná jídla, např. tučné sýry nebo smažené maso. Ráno před odběrem pak nekuřte vůbec. Vlivem nikotinu se totiž zvyšuje tvorba žaludečních šťáv a roste také výskyt stresového hormonu kortizolu.

 

Kdy není vhodné jít na odběr krve?

Odběr krve není vhodný, pokud vykazujete známky onemocnění např. horečku, akutní průjem, infekční onemocnění nebo se necítíte zcela zdráv. Není vhodné se testovat ani v průběhu rýmy, nebo celkově oslabeného organismu. Dále není vhodné testy provádět ani v těchto případech:

 1. Po operačních stavech, tj. min. 3 měsíce od operace
 2. Po antibiotické léčbě je vhodné podstoupit test potravinových intoleranci po uplynutí 2 měsících od počátku jejich užívání.
 3. Pokud mátě obtíže se zuby, např. Vám trhali zub nebo Vám krvácí z dásní
 4. Pokud jste pili alkohol 24 hodin před odběrem
 5. Pokud máte jiné nespecifické obtíže, je vhodné nás telefonicky kontaktovat
Potravinové intolerance
Potravinové intolerance

Komentáře jsou vypnuty.